עסקים למכירה – ממה יש להיזהר המשך

 

בס"ד

 

עסקים למכירה- ממה להיזהר? חלק ב'

בכתבה הקודמת( עסקים למכירה- ממה להיזהר? חלק א')העלנו מספר דברים אותם עלינו לקחת בחשבון ולהיזהר מהם לפני קניית עסק . בכתבה שלפניניו נתעסק בעיקר אפשרות אחת ונבחן אותה ממספר צדדים

בבואנו לבחון עסקים למכירה יש לזהות עסקים מסוג One man show  שמשמעותם מצב אפשרי שבו בעל העסק הוא לב העסק . הוא ורק הוא יודע הכל הן מבחינה טכנית, הן מבחינה מקצועית. יש לו קשרים אישיים עם הלקוחות והספקים. הרבה פעמים זה מצוי כאשר בעל העסק בנה אותו בעשר אצבעותיו, ועל כל פרט קטן קיימת טביעת האצבע שלו. הוא יודע היכן כדאי לקנות ומתי בדיוק למכור ועוד אינסוף פרטים שבדך כלל אנו אפילו לא חושבים עליהם מראש.

במקרה כזה החשוב מכל זה ההבנה שלפניני עומד עסק מסוג One man show ולדעת לפעול בצרה הנכונה.

חשוב להדגיש שאין הכוונה לומר שבבואנו לבחון עסקים למכירה מסוג זה יש להימנע מרכישתם. ממש לא . פעמים רבות הם רווחיים מאד אך יש לדעת איך לפעול בחכמה מולם, במקרים אלו יש לשאוף שבעל העסק ישאר כמלווה של העסק או אפילו בעל מניות בעסק או לחילופין שהעסקה תהיה בשלבים באופן כזה שבשנה השנייה או השלישית למכירת העסק הוא יקבל אחוזים מהרווח על מנת שיהיה לו תמריץ להעביר לבעלים הבאים את מלוא הידע שברשותו.

דבר חשוב שעלינו להיזהר ממנו כאשר בוחנים עסקים למכירה ובמיוחד מסוג כזה הוא מצב שבו העובדים המרכזיים לא יברחו מהעסק וישאירו אותנו חסרי אונים וידע. יש לדעת איך לשמר עובדים מרכזיים וזה נושא ארוך בפני עצמו שלא יפורט כאן.

אופציה נוספת שיש להיזהר ממנה בבואנו לבחון עסקים למכירה מסוג One man show היא מצב שבו הבעלים עלול לעסוק בעסק דומה . חשוב מאד להבטיח בחוזה חתום שהבעלים לא יעסוק בעסק דומה הן הוא והן צד שלישי שקשור אליו.

ושוב . ושוב-

יש לראות היטב בעניים ולשמוע היטב באוזניים.

לכתבות נוספות בנושא עסקים למכירה ולקניה וכן עסקים להשקעה חפשו אותנו-

 הבוטיק בית השקעות.

בהצלחה מכל הלב!

עופר עזרא  הבוטיק בית השקעות 

butiq.co.il