בס"ד פתגם סיני עתיק אומר:לפני החלטות חשובות בחיים עשה שלושה דברים

בס"ד

פתגם סיני עתיק אומר:לפני החלטות חשובות בחיים עשה שלושה דברים 1.תחשוב 2. תחשוב 3. תחשוב
נדלן עסקים או כוכב מאדים?   על כדאיות השקעות בעסקים והשקעות בכלל, רווח הפסד ומה שביניהם.
– פרשת דרכים-
אוקי, אז החלטת להשקיע, העניבה מסודרת, מחכה לראות רשימת אפסים במאזן.        הרגע שלפני-
אתה ניצב על פרשת דרכים עולם השקעות אין סופי נדל"ן בורסה השקעות בעסקים בקיצור דילמה גדולה. על כף המאזניים עומדים המצב הכלכלי שלך, גיל והון פנוי להשקעה ,רצון להשקיע זמן ואנרגיות בהתאם לנתונים שברשותך
    לאן אתה ממשיך מכאן?
על כדאיות רווח והפסד בהשקעות בעסקים, נדל"ן בורסה ועוד.
 השקעה בנדל"ן
חוץ ממיסוי גבוה על דירה שנייה (8% מס רכישה) ומיסים נוספים המוטלים על דירה שנייה, גם על ההכנסה וגם על מכירת הדירה (מס שבח )  שגורמים למחשבה  שנייה אצל המשקיע , האוצר לא מעוניין שמשקיעים יקנו דירות להשקעה ומכאן ההכבדה והטלות  מיסים נוספים , הרי פעם יכולנו למכור דירה שנייה ללא מס בכלל לאחר 4 שנים מאז הרכישה ומי בכלל דיבר על מיסים נוספים, אבל הדירה מבחינה פסיכולוגית נתפסת  אצל המשקיע כ"ברזל" או ליתר דיוק "יהלום ענק" שרק עולה…ועולה אז נראה שצריך לחשוב פעמיים.
השקעה בבורסה
טוב לא צריך להסביר למה ההשקעה לא סולידית ואפשר לאבד חלק מההשקעה צריך רק לחזור אחורה . שנת 2008 . גם השקעות  סולידיות בקופות הגמל ,ביטוח מנהלים, וקרנות ההשתלמות חטפו מכה כואבת, בקיצור יש סיכוי ויש סיכון.
השקעות על כוכב המאדים
"דרוש משקיע להזדמנות שלא תחזור, גידול מטעי בננות בטכניקה חדשנית על כוכב המאדים, תשואה גבוהה יותר ממה שחלמת, 0% סיכונים "       (המיליונים בדרך אליך)
אין צורך להאריך דפי המדיה ממלאים קטגוריה זו עד אפס מקום ההתנהלות חוזרת על עצמה אין חדש תחת השמש מציעים למשקיע להיפרד מכספו(השתתפות סימלית) תמורת הבטחות לרווחים דמיוניים ומפתים (נוריד לך את הירח) .                                                                                   אין שום ערבות בנקאית, שום אפשרות להשפיע ולשלוט במצב בשונה מהשקעות ברכישת וקניית עסקים (למעט הבטחות על הקרח).
האשליה כי ישנה יכולת לשבור את התזה הכלכלית כשתשואה גבוהה = סיכון גבוה ותשואה קטנה=סיכון נמוך מתנפצת למשקיעים בפנים פעם אחר פעם.
להשקעות מסוג זה יוקדש מאמר נפרד בשל החשיבות להזהיר את המשקיעים שלמרבה הצער נשאבים בהמוניהם שוב ושוב לבור שחור זה ונופלים להשקעות שבמקרה הטוב הימור מסוכן ונוכלות מקרה הגרוע יותר (לרוב).
בקיצור- "פראיירים לא מתים רק מתחלפים".
השקעות בעסקים
השקעה בעסק מהווה רעיון אחר , נכון הוא מיועד לאנשים שרוצים ברוב המקרים פרנסה ורווחים  אבל, לא תמיד , ההשקעה בקנית עסק נותנת למשקיע סיכוי להחזיר את השקעתו בפרק זמן קצר  יותר מאשר השקעה פסיבית בנדל"ן או בבורסה , יש למשקיע את היכולת לקדם ולהגדיל את העסק לממדים אחרים , למצוא לו שווקים אחרים להגדיל את המכירות, "השמיים הם הגבול" נכון יש מצב שהעסק יקטן ורמת הפעילות שלו תרד אבל זה תלוי בחלק גדול מהמקרים בו מכירת עסקים מהווה הזדמנות למשקיע למצוא את תחומי הפעילות בה הוא מעוניין , להיות בעלים של לחברה או עסק ללמוד ניהול ובעיקר לשלוט בגורלו. לפני שנים מעטות סיפר לי ידיד שהוא לא הבין  בניהול העסק, וזה עלה לו "תרתי משמע" הוא החליט ללמוד ניהול לבעלי עסק (לימודי תעודה) ותוך כדי הלימודים הוא התחיל לפרוח העסק גדל והיום הוא נמצא במקום אחר מבחינת גודל העסק ויכולת השליטה שלו. להשקעה בעסק יש משמעות גדולה מבחינת  המשקיע הוא "אדון" לעצמו , אף אחד לא משלם לו בית הבראה , פנסיה, קרן השתלמות, ומשכורת 13,   אבל….. הוא מפסיק " לדפוק" שעון ולא חייב לתת לאף אחד דין וחשבון (למעט אשתו ,ומס הכנסה) הוא תמיד יוכל בעתיד לממש ולמכור את העסק , וכגודל הצלחת העסק גם הפירות שהוא יקטוף במכירה יהיה בהתאם.
הכותב עופר עזרא יועץ עסקי מתווך עסקים
מנכ"ל הבוטיק בית השקעות
Butiq.co.il
050-2584053